Tajemnice starych krosien

Przy okazji mojej “codziennej” pracy mam przyjemność przebywania z różnymi starymi obiektami. Czasem są to rzymskie monety, czasem kafle piecowe, a czasem – stare krosna. Tym razem moja misja nie polegała na osnuciu takowych, ale ich rozłożeniu. Wystawa na której stały jest właśnie zwijana na czas remontu budynku.

Same krosna przywędrowały do Elbląga z Podlasia i były darem od pani Teresy Pryzmont. Widać po nich, że były długo i intensywnie używane, chociaż przy kompletnym brak rozczulania się nad sprzętem (plastikowy sznurek w różnych dziwnych miejscach) w pełni sprawne. Ot zwykłe narzędzie – przynajmniej tak mi się wydawało. Okazało się bowiem, że ten staruszek ma swoje tajemnice. A nawet jeśli nie tajemnice (nie patrzyłam w kartę obiektu), to detale, które mnie rozczuliły.

Ułożyskowanie bidła – tu najbardziej widać zużycie krosien.
Notatki na ramie bidła
Płocha. Zawsze mnie ciekawiło jak to jest zrobione – teraz już wiem.
Resztka osnowy. Do tej pory myślałam. że są tam tylko dwa kolory.
I największe odkrycie – ledwo widoczna rozeta sześcioramienna.

Ta rozeta to poza profilowanymi wspornikami jedyny element zdobniczy. Jest dokładnie na wysokości płochy, więc trzeba wiedzieć gdzie i czego szukać. Tym bardziej się cieszę, że ją wypatrzyłam. Ciekawe, czy ktoś umieścił ją jako ozdobę, czy talizman, bo na drugim wsporniku żadnych ozdób nie było.

Krosna już w częściach.

Uwagi końcowe. Zaskoczyło mnie jak łatwo dało się ten sprzęt rozmontować. Nie licząc zapieczonych węzłów na plastikowych sznurkach wszystkie kołki i łączniki dało się zdemontować bez problemów. Jedyne czego żałuję, to stracona robótka, bo zarówno dywanik, który powstawał jak i pozostałe 3 metry osnowy mole zeżarły i o ile dla tego pierwszego jest jeszcze nadzieja, to osnowę definitywnie szlag trafił. Szkoda, bo miałam nadzieję jeszcze ją zutylizować.

Już nie mogę się doczekać ponownego składania i osnuwania, ale to dopiero za dwa lata

Zobacz też...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.