Szukając materiałów do rekonstrukcji krajki z Ostrowa Tumskiego, o której pisałam poprzednio, trafiłam na nowy i bardzo ciekawy tekst o tekstyliach z wykopalisk na placu Nowy Targ. Oprócz wielu ciekawych tkanin – np wełniano-jedwabnego pasiaka opisane są… tak, krajki. I to nie byle jakie!
Taśma nr 116, bo to ona jest przedstawiona powyżej należy do tych “biedniejszych”, ale chciałam zacząć od czegoś łatwego. Według informacji z artykułu została ona wykonana z jedwabiu. Niestety nie sprecyzowano czym jest dodatkowy wątek, ale na pewno nie jest to nić z metalowym oplotem, a na drut nie wygląda, więc na potrzeby mojej interpretacji zakładam, że to również jedwab. Szerokość według skali można oszacować na około 1,5 cm, natomiast kolor nie został określony i trudno mi zgadywać jaki był w oryginale. Datowanie: początek XIV wieku.
Przypuszczalne tak mogło to wyglądać. Sekcja wzoru obejmuje 19 tabliczek plus 2 przytrzymujące, których albo w oryginale nie było wcale, albo tkacz radził sobie z krawędziami jeszcze gorzej niż ja – co akurat mało prawdopodobne.
Tak taśma wygląda w szerszej perspektywie. Niestety, wyszła mi zbyt krótka na wiązane czółko, ale czegoś się na niej nauczyłam: niebieski i szary nie zawsze do siebie pasują. I zdecydowanie muszę popracować nad krawędziami
——-
Bibliografia:
Ł. Antosik, J. Maik, A. Rybarczyk, J. Słomska “Tkaniny” w:
Rytm rozwoju miasta na kulturowym pograniczu. Studium strefy placu Nowy Targ we Wrocławiu, cz. 2, red. J. Piekalski, K. Wachowski, WRATISLAVIA ANTIQUA 23, 875-905, 2018