Dużo wody Wisłą spłynęło od czasu, kiedy zaczęłam pisać ten post. Zbyt dużo. Tym niemniej dziś do kolekcji wzorów historycznych z terenów Polski obok Opola 92 E II , Opola 162 i Dziekanowic dołącza krajka z Wrocławia -Ostrowa Tumskiego
Pierwotnie natknęłam się na tą taśmę na blogu Lucivo i o ile rekonstrukcje Syv bardzo mi się podobały, o tyle coś mi bardzo nie pasowało z techniką. Przyjrzyjcie się dokładnie zdjęciu oryginału.
Linie wzoru rozmieszczone są prostopadle do szerokości. Wygląda więc na to, że krajka była broszowana. Nie było by to zresztą nic dziwnego – tego typu tekstylia pojawiają się na terenie polski chociażby w Gdańsku dwa wieki wcześniej, a i wśród tekstyliów z Wrocławia nie jest to jedyny egzemplarz broszowany. Ale o tym następnym razem.
Jeśli przyjrzeć się dobrze ilustracji po lewej stronie taśmy można wyliczyć wysokość pojedynczego segmentu na pięć rzędów osnowy. Proporcjonalnie cały wzór obejmuje 25 rzędów osnowy/25 tabliczek. Do tego około 3 tabliczki marginesu po każdej ze stron.
Istotna informacja: powyższe wyliczenia jak i poniższy schemat powstały na podstawie tylko i wyłącznie analizy zdjęcia. Mam nadzieję je zweryfikować jeśli uda mi się bezpośrednio dotrzeć to wspomnianej publikacji.
A tak wygląda krajka tkana według tego schematu. Na potrzeby testów ograniczyłam marginesy do pojedynczego rzędu. Nawet mimo tego otrzymałam krajkę o zbliżonej szerokości ( 20 mm w porównaniu do 21 mm oryginału – informacje cytowane na forum Halla, do weryfikacji). Wydłużenie wzoru wynika albo ze zbyt grubego wątku broszującego albo zbyt delikatnego dobijania tkaniny.
Najciekawsze w tej krajce jest to, że po pierwsze – jest w całości wełniana, a po drugie – broszowaniem nie jest pokryta cała krajka, jak to ma miejsce na przykład w taśmach z Birki czy Dublina (rysunek wzoru tworzą nota bene nici osnowy przytrzymujące dodatkowy wątek), ale sam motyw. Do tej pory jedyną krajką na jaką trafiłam tkaną w ten spodów jest tasiemka z Køstrup. Ona także jest tkana wełną na wełnie.
Wyszła z tego całkiem zgrabna tasiemka.
A na koniec ciekawostka. Pierwszy szkic tego wpisu pochodzi z 2015 roku. Wtedy to właśnie popełniłam pierwszą próbę rekonstrukcji tej taśmy. Efekty… porównajcie sami ;)
____
Bardzo archiwalne informacje o oryginale pochodzą z tego wątku: http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=587