Takie piękne góralskie wesele…Podwiązki szkockie na XVIII wiek

David Allan, Highland wedding 1780

Jeśli ktoś myśli, że krajki to tylko wczesne średniowiecze, to grubo się myli. Niedawno skończyłam tworzyć pasmanterię dużo bliższą naszym czasom, a mianowicie dwie pary tkanych podwiązek wzorowanych na modzie szkockiej z XVIII wieku. Obie jakoś powiązane ze ślubami.

Początkowo chciałyśmy z Olą popłynąć z tematem… ale to by niosło ze sobą zbyt dużo konotacji historyczno-politycznych. I szukałyśmy czegoś bardziej uniwersalnego niż te tkane deklaracje światopoglądowe.

Podwiązki jakobickie ok. 1745, Szkocja, twórca nieznany. V&A Museum

Prostsze, męskie, są wprost ściągnięte z obrazu “Highland Wedding at Blair Athol”. Pełen obraz w nagłówku, natomiast poniżej detal.

Detal David Allan, The Highland Wedding at Blair Athol, 1780

Takie same podwiązki pojawiają się na innych obrazach tego autora: Kilted Highland Officer…, Niel Gow, czy Sir William Worty… Nie wnikałam czy ten układ czarny-biały-czerwony ma jakieś znaczenie symboliczne, ale zdecydowanie ma jakieś umiejscowienie w historii.

Podwiązki w stylu szkockim

Druga para ma już bardziej materialny pierwowzór. Trafiłam na niego przypadkiem na stronie The Scottish Conservation Studio i dowiedziałam się, że ma wspaniałą historię. Jest to podwiązka, którą w 1744 roku Sarah Handy otrzymała na pamiątkę ślubu z Johnem Pemberton. Podwiązka była potem przekazywana w rodzinie jako dar ślubny. Więcej zdjęć i informacji o renowacji tego obiektu.

Ślubna podwiązka pamiątkowa z 1744 roku. Własność prywatna, zdjęcia dzięki uprzejmości The Scottish Conservation Studio.

Już na starcie wiedziałam, że nie będę w stanie zrobić dokładnej kopii (jedwab, śmiało zgaduję 100 nici osnowy), ale chciałam uzyskać coś w zbliżonej kolorystyce i stylu. Moje podwiązki mają ledwie 60 nici (na 3 cm szerokości) w osnowie i jest to alpaka z jedwabiem. Wzór też jest dużo prostszy, ale udało mi się odtworzyć technikę jego tworzenia.

Podwiązki na wzór podwiązki pamiątkowej z 1744 roku
Podwiązki na wzór szkockiej podwiązki pamiątkowej z 1744 roku
Podwiązki na wzór podwiązki pamiątkowej z 1744 roku
Podwiązki na wzór podwiązki pamiątkowej z 1744 roku – detal wzoru

I jeszcze para w komplecie.

Para podwiązek wzorowanych na XVIIIw Szkocję
Para podwiązek wzorowanych na XVIII w. modę Szkocką
Para podwiązek wzorowanych na XVIIIw Szkocję

A potem żyli długo i szczęśliwie ;)

Zobacz też...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.