Inkwizytorski styczeń – HSM#9

Tematem wyzwania wrześniowego jest kolor brązowy. Jeden z moich lubionych. Mam całą listę brązowych rzeczy do uszycia wliczając w to kolejne waregi i kaftan ruski, ale póki co odhaczyć mogę tylko jedne spodnie… i to takie nie do końca historyczne.

Portki, które powstały mają służyć piechurowi z powstania styczniowego, ale za nim do tego dojdzie będą częścią garderoby XIX-wiecznego Łowcy Zła.

Patrząc na zdjęcia z powstania, takie chociażby jak to

Powstanie Styczniowe, oddział Ignacego Drewnowskiego, 1863r

widać, że w grę wchodzą spodnie luźne, ale bez przesadnej obfitości. Do tego kolega zażyczył sobie dwuczęściową nogawkę taka jak w popularnej wersji spodni wikińskich, żeby łatwiej było je wpakować w wysokie buty. Sami widzicie, że poprawność historyczna nie jest tu priorytetem.

Ostatecznie powstały spodnie na bazie waregów, ale nogawka zamiast “normalnego” 1,5 m ma tylko 80 cm obwodu, żeby bardziej przypominały te powstańcze.  Oczywiście brązowe.

Zdjęcia…brak. Pojawią się, jak tylko kostium Łowcy będzie kompletny. Chyba, że macie cierpliwość czekać do stycznia.

Czym jest HSM’15 | Wyzwanie styczniowe | Wyzwanie lutowe| Wyzwanie marcowe |Wyzwanie majowe | Wyzwanie czerwcowe | Wyzwanie lipcowe

Zadanie: #9 kolor brązowy
Materiał: len
Wzór: wolna interpretacja
Rok: ok 1860
Dodatki: –
Dokładność historyczna:
zerowa. spodnie są jedynie luźną interpretacją tematu
Czas pracy: 2 dni
Pierwsze użycie: –
Koszt: ok 50zł

Zobacz też...

4 Comments

 1. Skąd w ogóle się wzięła nazwa “waregi” na szerokie spodnie? :D Przecie jedyne pozostałości znaleziono w Danii… o_O

   1. Hm, kalkowane z anglojęzycznych źródeł ale niezłe jest imho bryczesy, bo wskazuje na kształt, jest jako takie skojarzenie ze spodniami jeźdźców (a sporo przedstawień w nich to właśnie jeźdźcy), no i nie sugeruje etnosu nosicieli ;) Ja zazwyczaj tego używam. Zamiennie z “szerokie spodnie” albo “bufiaste spodnie” :D
    Ładne jest też “hábrók”, to znowu z rozważań Thora Ewinga, z sag to wziął :)

    1. Właściwie to można i “pasbyxor”. Szarawary/hajdawery też by pasowały, chociaż to się odnosi to spodni z długa nogawką, czyli bardziej pumpy.
     Podsumowując – mroczne w formie mogą i mroczyć nazwą ;)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.