Co można spartolić w “waregach”

Odpowiedź jest krótka: wszystko. Ale od początku.

“Waregi”, czyli poprawniej szarawary, albo jak ktoś woli Påsbyxor, to spodnie noszone przez wikingów, głównie na Rusi, ale mają też swoją reprezentację w wykopaliskach w porcie Hedeby i na kamieniach runicznych z Gotlandi.
stenkyrka
Kamień ze Stenkyrka (wikipedia).

Jak widać jeździec w górnej partii ma wyraźnie bufiaste spodnie. Podobnie wyobrażenie istnieje na kamieniu z Halla Bora.

Spodnie takie poza tym, że zapewniają dużą swobodę ruchów, to pochłaniają nieludzkie ilości materiału (przy historycznej szerokości beli 0.7m około 8m bieżących).  Oczywiście szyjąc takie coś poprawnie ma się do dyspozycji bardzo fajną rekonstrukcję i wykrój usodtępnione przez szwedzkie Historiska Museet, ale… no właśnie. Ale.

Jak się dostaje wytyczne że ma być “prosto i wygodnie” to leniwy człowiek improwizuje. A jak wiadomo leniwy robi dwa razy. Więc co można spartolić? Zacznijmy od tego, że cześć ludzi doszywa “kominy”, tzn przedłuża sobie nogawkę w dół, żeby nie certolić się z onucami. Otóż kominy mogą być za ciasne w łydce, pomimo wzięcia wymiaru (bo woj planuje dodatkową ochronę na nogi), mogą też być za długie lub za krótkie. Dalej, spodnie mogą być za wąskie w pasie i nie przejść przez uda (czego akurat udało się uniknąć), albo być za krótkie (ze względu własnie na to, że mają mieścić poza zwykłą zawartością suspensor i inne współczesne utensylia). Szczytem szczytów jest zaś nie podkrojenie nogawki i nie wstawienie klinów w kroku, co zostało mi naocznie uświadomione, kiedy rzeczony woj zrobił wykrok szermierczy, a spodnie same powiedziały mi, co o moim krawiectwie myślą. Na doprawienie frustracji przymiarka odbyła się 20h przed rozpoczęciem imprezy.

Leniwy szyje dwa razy, zdesperowany szybko – udało się. Razem z tuniką, koszulą i kapturem szytym jeszcze na imprezie zakończyłam zielony majowy komplecik, który wygląda tak:

Na chwilę przerwa w szyciu.

Zobacz też...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.